Slovenský teplokrevník

Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka v ČR

00000123

00000124

Aktuálně

Výstava Svržno - 13. srpna 2022

V sobotu 13. srpna proběhl ve Svržně VIII. ročník výstavy hříbat a I. ročník výstavy tříletých klisen všech teplokrevných plemen. Pořadatelem akce byl Spolek chovatelů sportovních koní, který v rámci dvou výstav vypsal hned několik kategorií.

Akce se účastnilo více než dvacet koní plemene slovenský teplokrevník, a v rámci CS byly také vyhlašovány samostatné výsledky. Mezi klisničkami CS se komisi ve složení Kateřina Hanušová, Karel Lacina a Petr Ticháček líbila nejvíc Pegasina Jumping (Pegas v.t.Rutershof x Brando H, chov. manželé Hanákovi Pernarec). Ta se navíc stala vítězkou mezi všemi hříbaty CS. Druhé místo mezi klisničkami brala Galaxis Mer (Tallman TN x Phill, chov. manželé Ježkovi Čečkovice) a třetí byla Old Jazz Night (Night vd Kwakkelhoek x Jazz de Coquerie, chov. Oldsaj, s.r.o.).

Nejlepším hřebeček CS byl vyhodnocen Reester Dick Z (Toohey vd Reesterhof x Clintisimo Z, chov. Eva Husková), na druhém místě skončil Expert of Paradise (Empire x Norman, chov. P. Vraná, Stráž nad Ohří) a třetí příčku obsadil Johny´s  Angel Night M (Night vd Kwakkelhoek x Jasper´s Boy, chov. M.Vašíčková).

V rámci výstavy tříletých klisen CS vyhrála Ita Cave (Night vd Kwakkelhoek x Nabab de Reve, chov. Jiří Ferbas), která se zároveň stala celkovou vítězkou mezi klisnami se skokovým původem. Druhé místo v kategorii tříletých klisen CS získala Bety-Ann z Hájů (Brando H x Phill, chov. V. Žižka, Cheb Háje), třetí pak byla Ninet (Night vd Kwakkelhoek x Dietward -7, chov. A. Kletečková, Třemešné).
 
Termín přihlášek do 70denního testu!

Pozor! Termín přihlášek do 70denního testu se blíží. Přihlášky posílejte do 15. srpna. Podrobnosti najdete v sekci Akce PK.
Chovatelský den – Martinice 24. srpna 2022
Chovatelský den – Martinice 24. srpna 2022

Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka zve všechny příznivce CS, chovatele a majitele sportovních koní a plemenných hřebců, ale nejen je, na druhý ročník Chovatelského dne a Cenu Ing. Zdeňka Müllera. Úspěšný první ročník se konal v Martinicích a dějištěm se Martinice stanou pro tuto akci i letos, a to ve středu 24. srpna 2022.
Na programu je přehlídka plemenných hřebců a sedm skokových soutěží, jejichž vrcholem bude právě zmíněná Cena Ing. Zdeňka Müllera. V soutěžích jsou lákavé výhry, zejména v těch speciálně určených pro plemenné hřebce. Rozpis je v sekci Akce PK.
Jihomoravská přehlídka koní Našiměřice 2022

V neděli 31. července proběhla v Našiměřicích Jihomoravská přehlídka koní 2022. Přinášíme vám výsledky a fotogalerii zástupců CS, kteří na této akci uspěli.

Hříbata

1. místo v CS hřebeček CYRANO, 4. 4. 2022 po 2009 Caesar, z Edith Piaf 52/661 po Edminton chovatel a majitel Michal Hojovec - hřebeček také vyhrál výstavu všech hřebečků (ČT i CS)
1. místo CS klisnička LETICIA, 11. 6. 2022  Joke of the Year , z Longines po Quickly de Kreisker, neuveden chovatel
 
Tříleté teplokrevné klisny

1. místo  LATTE QUAIDATTO CS 80/348 po Quaid, 67/424 Laskonka po Lord Caletto, chovatel a majitel Kateřina Kusá Adamcová, Kuřim
2. místo  WARNESS CARMEN CS 79/722 po Warness ZH, 58/703 Grand Step Jasněnka po Grand Step Koláček, chovatel a majitel Andrea Bartoňková, Brno
 
Mladí koně teplokrevných plemen (do tří let) – hřebci a valaši

3. místo HACHICO 2020 CS 79/796 po Chico´s Boy, 80/948 Harlekýna po Quirado. Chovatel Michal Vilímek, Maršov, majitel Nikol Soukopová, Štěpánovice
 
Starší klisny teplokrevných plemen (čtyřleté a starší)

3. místo CELTIC ROSE CS 80/651 po Cannavaro, 80/294 Hellia po Carismo, chovatel Alena Palusková, majitel Monika Kadrnková Uherčice
4. místo TESS CS 80/414 po Cyril, 41/211 Trnka po Erudit, chovatel jiří Meloun Dolní Roveň, majitel Dagmar Záhorová Obrataň

 
Výstava hříbat Svržno 2022

Ve Dvoře Svržno u Hostouně se v sobotu 13. srpna bude konat VIII. Výstava hříbat CS,ČT a ostatních teplokrevných plemen EU a I. výstava tříletých klisen CS,ČT a ostatních teplokrevných plemen EU. Podrobnosti najdete v příloze.
Drezurní KMK – Zduchovice 2022
Drezurní KMK – Zduchovice 2022

Ve čtvrtek 21. července se ve Zduchovicích jelo první kolo drezurních Kritérií mladých koní. Ze zástupců slovenského teplokrevníka se blýskl šestiletý Well Done (Homburg x Silvio II, chov. Eva Šimáčková) v sedle s Karolínou Šimáčkovou. Dvojice vyhrála svou kategorii se ziskem 79,600 %.
 
KMK skoky Hradištko 2022

V úterý 19. července proběhlo další kolo skokového KMK v Hradištku u Sadské, a to za účasti několika zástupců CS. V kategorii klisen narozených v roce 2018 dokončila v TOP 5 hnědka Let´s Go Claire (Capibara x Cesano II, chovatel Kristýna Wimmerová), jíž sedlal Jakub Hlávka. Do deseti nejlepších se vešla také Dark Pearl (Untouchable x Sobarde-E, chov. Lucie Hubená) s Václavem Horkým. 
V soutěži pro pětileté hřebce a valachy byl čtvrtý plemeník Nathan (Aloube Z x Askano-T, chov. Petr Půlpán), jehož sedlala Tereza Kleandr.

Mezi šestiletými klisnami byla pátá Camilla 140 (Caruso Medimade x Chacco-Blue, chov. Zuzana Horká). Tu prezentoval Václav Horký. Plemennou příslušnost CS má také devátá Quilda (Quiad FRH x Corsár, chov. Antonín Echtner) s Michalou Hanuščinovou v sedle. Nejvyšší umístění zaznamenal šestiletý Caruso 437 (Caruso Medimade x Carpalo, chov. Stanislava Konečná), s kterým Matěj Kotalík vyhrál danou kategorii. Sedmý v ní byl Cento Gold (Cento Lano x Stakkato Gold). Prezentoval ho Rudolf Doležal, který je i jeho chovatelem.
 
Hříbátka CS úspěšná při přehlídce v Ptýrově

Při Chovatelském dni, který proběhl 12. července v Ptýrově, byla dobře hodnocena i letošní hříbata CS, a to klisnička Fiona (Firestone x Sagitta, chovatelka a majitelka Hana Poláková), klisnička Chickitta (Beaumont x Con Cosmos, chovatel/majitel Monika Marušková), hřebeček Bell´s Joke (Joke of the Year x Burggraaf, chovatel/majitel Kateřina Kudláčková) a hřebeček po Beaumont z matky po Liandro. Jeho chovatelkou je Jaroslava Dvořáková a hřebeček ještě nemá jméno.
 
Chovatelský den Ptýrov 2022

V úterý 12. července se v Ptýrově konal chovatelský den. Nejlepší tříletou klisnou slovenského teplokrevníka byla Fire Kiss (Firestone x Dantes) z chovu Pavlíny Giesel, v majetku Pavla Drbohlava. Druhá nejvýše hodnocená klisna CS byla I Am Scarlet (I´m Jaguar x Silvio II) a třetí byla Madeleine (Million Dolar x Dantes). Foto Martina Kůstková
 
Kritérium mladých koní - Suchá 6. července 2022
Kritérium mladých koní  - Suchá 6. července 2022

Ve středu 6. července se v Suché u Litomyšle konalo další kolo parkurového Kritéria mladých koní. A koně CS tentokrát opravdu zářili. Čtyřletý valach Ulrich DK (Untouchable x Caretino, chov. Dana Kováčová) vyhrál svou kategorii. Jeho jezdcem byl Jiří Tměj a získali hodnocení 25,700. Mezi čtyřletými klisnami startovala Let´s Go Claire (Capibara x Cesano II) chovatelky Kristýny Wimmerové. Sedlal jí Jakub Hlávka a se známkou 23,300 obsadila šesté místo.

Zástupkyně CS uspěla mezi klisnami narozenými v roce 2017. Byla to Pirueta 1 (Quaid FRH x Popcorn, chov. Rostislav Zich) s Lenkou Kočí v sedle, která se známkou 25,900 ovládla svou soutěž. Šestá byla Gertruda (Dařbuján x Winsconsin vd Cruyenvelden) z chovu Petra Molíka, jíž představila Iva Kadlecová.

V soutěži pro pětileté hřebce a valachy vyhrál plemeník Kannthago DK (Kannan x Carthago Z) s chovu Dany Kováčové. Prezentoval ho Jiří Tměj, a jejich známka měla hodnotu 26,100. Mezi šestiletými klisnami brala pátou příčku Santa Quinta B (Quaid FRH x Genius Lysák, chov. Zdeněk Babor), která s Lenkou Kočí zapsala známku 22,100. Hned za ní dojela Quinsa (Quaid FRH x Rex Z, chov. Martina Žilinská) s Janou Žilinskou. V kategorii šestiletých hřebců a valachů pak triumfoval se známkou 26,000 Cincibuch (Cornet Obolensky x Canturo, chov. Zdeněk Müller), s nímž závodil Matouš Kořínek.
 
Gratulujeme mistryním České republiky ve všestrannosti!

Od 3. do 5. července se v Přeštěnicích konalo mistrovství České republiky ve všestrannosti pro juniory a děti. Slovenští teplokrevníci se podíleli na zisku dvou zlatých medailí. V kategorii starších juniorů zvítězila Tereza Kusá v sedle valacha Quantos Mer (Quirado x Rafinad) z chovu Jaroslava Merunky. Mezi mladšími juniory vyhrála Kristýna Přikrylová s Lowenem (Sagitta 1 x Bachčisaraj s.v.) z chovu Jana Höcka.
Jihomoravská přehlídka koní Našiměřice 2022

V neděli 31. července se v Našiměřicích koná Jihomoravská přehlídka koní 2022. Vypsáno je celkem devět kategorii nejen pro teplokrevná plemena. Kompletní podrobnosti najdete v příloze. 
Chovatelský den Ptýrov 2022

Farma Ptýrov zve na Chovatelský den, který proběhne 12. července. Konat se budou přehlídky koní všech plemen. Vypsané kategorie jsou pro tříleté klisny, pro klisny s hříbaty a otevřená kategorie. U klisen a hříbat budou samostatně vyhodnoceni nejlepší zástupci plemenných knih ČT a CS. Více v příloze.
KMK Ptýrov - fotogalerie koní CS

Přinášíme vám fotogalerii Martiny Kůstkové, v níž najdete všechny koně CS, kteří se účastnili Kritéria mladých koní v Ptýrově 21. června 2022.
KMK Ptýrov červen 2022
KMK Ptýrov červen 2022
V úterý 21. června proběhlo v Ptýrově další kolo skokového Kritéria mladých koní. A pro slovenského teplokrevníka vyznělo opravdu příznivě. Hned ve dvou kategoriích nenašli koně CS přemožitele.

Mezi šestiletými klisnami vyhrála Klariqua Insprav (Quaid FRH x Ermitaž, chov. Šárka Votavová) v sedle s Denisou Vegrichtovou. V této soutěži byla v TOP5 ještě Santa Quinta B (Quaid FRH x Genius Lysák, chov. Zdeněk Babor) s Lenkou Kočí.

Vítězem se stal také šestiletý valach Cincibuch (Cornet Obolensky x Canturo, chov. Zdeněk Müller), jehož představil Matouš Kořínek (na snímku).

Zástupcům CS se dařilo i v dalších soutěžích. Mezi pětiletými hřebci a valachy dojel čtvrtý hřebec Nathan (Aloube Z x Askano-T, chov. Petr Půlpán), jehož sedlala Tereza Kleandr. V soutěži klisen ročníku 2017 obsadila druhé místo Pirueta (Quaid FRH x Popcorn, chov. Rostislav Zich) opět s Lenkou Kočí v sedle. Čtyřletá klisna Let´s Go Claire (Capibara x Cesano II, chov. Kristýna Wimmerová) s Jakubem Hlávkou skončila čtvrtá ve své soutěži.
Koně CS v seriálu Zlatá podkova
Úspěchy slovenského teplokrevníka ve všestrannosti: Během června se koně CS objevili ve výsledkových listinách při dvou kvalifikačních kolech Zlaté podkovy. O prvním červnovém víkendu vyhrála Kristýna Přikrylová s Lowenem (Sagitta 1 x Bachčisaraj s.v.) soutěž Bronzové podkovy v Přeštěnicích. O dva týdny později pak uspěla Lucie Příhodová v sedle Cry Boye (Cry For Me x Secret´n Clossy /CAN), když obsadila třetí místo ve Zlaté podkově CNC2* v Lošticích.
KMK Opava červen 2022
KMK Opava červen 2022
V úterý 14. června proběhlo v Opavě další kolo skokového Kritéria mladých koní. Slovenského teplokrevníka reprezentovaly výborně především klisny. V ročníku 2016 zvítězila Kasia 2 (Grand 7 x Landor S, chov. MVDr. H. Holá), kterou předvedla Lucie Strnadlová s výsledkem 26,300. Třetí byla v této kategorii Santa Quinta „B“ (Quaid FRH x Genius Lysák, chov. Z.Babor) s Lenkou Kočí v sedle. Do TOP5 se vešla také Quinsa (Quaid FRH x Rex Z, z chovu M.Žilinské) s jezdkyní Janou Žilinskou.

Mezi pětiletými klisnami se dařilo Piruetě (Quaid FRH x Popcorn, chov. R.Zich), která spolu s Lenkou Kočí ovládla svou soutěž. Jejich známka měla hodnotu 25,700. Šesté místo obsadila Kayen-L (Caruso Medimade x Zidane, chov. E.Ludvík), kterou sedlal Jakub Ludvík. V soutěži pro klisny narozené 2018 se do nejlepší desítky dostala Kallista-N (Karachi From Second Life Z x Acordino T). Klisna, jíž sedlala její chovatelka Nicole Chrastinová, dojela šestá se známkou 21,800. Hned za ní se pak umístila Robinsonka (Robinson x Celer, chov. MVDr.H.Holá), jíž představila Sandra Moravcová.
Koně CS úspěšní v Domažlicích i na CSI Zduchovice
Hnědák Giovani (Guidam Sohn x Voltaire) se Zdeňkem Hruškou vyhrál v neděli 29. května Cenu Chodska v Domažlicích.

Zástupcům CS se dařilo i nadále. Ve středu 1. června nenašel ve střední túře do 130 cm při CSI2* Zduchovice přemožitele Atila (Carrera VDL x Sobarde-E), kterého sedlá Jiří Tměj. Tato dvojice navíc přidala další vítězství i o den později.

V sobotu 4. června nakonec vyhrál Atila finále Small Tour na překážkách do 135 cm. O den později se pak Jiří Tměj dostal po bezchybném základním kole do rozeskakování Grand Prix do 145 cm. A to s hnědákem Londonderry DK. V rozhodující části po jedné chybě dojel sedmý!
 
XXIX. přehlídka plemenných koní Náchod

V neděli 5. června se v Náchodě konal XXIX. ročník přehlídky plemenných koní. Uspěly i zástupkyně slovenského teplokrevníka. Mezi klisnami narozenými v roce 2021 byla čtvrtá 80/622 Clea (Cyril, Sunita po Edminton) chovu a majetku Ilony Sedláčkové. V kategorii dvouletých klisen obsadila druhé místo 80/441 Rebelka (Carebis, Requina po Quoniam III) chovatel a majitel Václav Mrštil.

Tříletá Femme Fatale (po Firestone, Lukava po Lopez, chovatel Adam Kotyza, majitel Bára Poskerová) zvítězila ve své kategorii a vítězkou se stala i Celeste (po Cyril, Tahoe po Grandeu´s Erbe, chovatel a majitel Ilona Sedláčková), a to mezi staršími klisnami.

Třetí příčku zapsala Vevey (po Escort, Večernice po Rotspon, chovatel Adam Kotyza, majitel Jan Falta) mezi klisnami narozenými 2019 a čtvrtá byla v téže kategorii Delilah (po De Niro, La Fantastica po Escort) chovatele a majitele Adama Kotyzy. Foto Martina Kůstková
 
Přehlídka plemenných koní v Náchodě

V neděli 5. června se v Náchodě-Bělovsi odehraje XXIX. přehlídka plemenných koní. Začíná v 10:00 hodin. Zde je katalog:

00000163

Akce PK

Chovatelský den a Cena Ing. Zdeňka Müllera - Martinice 2022

Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka zve všechny příznivce CS, chovatele a majitele sportovních koní a plemenných hřebců, ale nejen je, na druhý ročník Chovatelského dne a Cenu Ing. Zdeňka Müllera. Úspěšný první ročník se konal v Martinicích a dějištěm se Martinice stanou pro tuto akci i letos, a to ve středu 24. srpna 2022.
Na programu je přehlídka plemenných hřebců a sedm skokových soutěží, jejichž vrcholem bude právě zmíněná Cena Ing. Zdeňka Müllera. V soutěžích jsou lákavé výhry, zejména v těch speciálně určených pro plemenné hřebce.
Chovatelský den Ptýrov 2022

Farma Ptýrov zve na Chovatelský den, který proběhne 12. července. Konat se budou přehlídky koní všech plemen. Vypsané kategorie jsou pro tříleté klisny, pro klisny s hříbaty a otevřená kategorie. U klisen a hříbat budou samostatně vyhodnoceni nejlepší zástupci plemenných knih ČT a CS. Více v příloze.
70denní test hřebců 2022

Přihlášky hřebců: do 15 srpna 2022

Výběr hřebců do testu: Martinice 30. srpna 2022, komise: MVDr. Zuzana Plundrová, Zdeněk Hruška, Ing. David Vacek, Petr Ticháček, Petr vančura

Kontrolní den testu: Martinice 4. října 2022, komise : MVDr. Zuzana Plundrová, Zdeněk Hruška, Ing. David Vacek, Petr Ticháček, Petr Vančura

Závěr testu: Martinice 8. - 9. listopadu 2022 + Přehlídka hřebců CS, komise : MVDr. Zuzana Plundrová, Zdeněk Hruška, Ing.David Vacek, Petr Ticháček, Petr Vančura
 
Valná hromada 2022
Termín Valné hromady Svazu chovatelů slovenského teplokrevníka byl stanoven na 24. srpna 2022. Proběhne v Martinicích při Chovatelském dnu.
Chovatelský den Ing. Zdeňka Müllera, CSc. - Martinice 2022
Vážení přátelé, s potěšením oznamujeme, že svaz uspořádá po loňském úspěchu opět Chovatelský den a Cenu Ing. Zdeňka Müllera, CSc. Proběhne v Martinicích ve středu 24. srpna 2022.
Testační odchovny hřebečků 2022

Testační odchovna Pazucha
5. května 2022 - jarní třídění hřebečků
29. května 2022 - zkoušky hřebečků
28. října 2022 - podzimní třídění hřebečků
Komise: Jaroslav Hupka, Ing. Otakar Vondrouš, p.Jílek

Testační odchovna Písek Nový Dvůr
12. května 2022 - jarní třídění hřebečků
26. května 2022 - základní zkoušky výkonnosti hřebečků
13. října 2022 - podzimní třídění hřebečků
Komise: Ing. Dušan Vantroba, Zdeněk Hruška, Ing. David Vacek
 
Výstavy hříbat 2022
TERMÍNY PRO ROK 2022:

Výstava hříbat Svržno - 13. srpna 2022
 
Výkonnostní zkoušky klisen pro rok 2022
TERMÍNY ZKOUŠEK VÝKONNOSTI KLISEN PK CS PRO ROK 2022:
Zduchovice – termín bude upřesněn
Zduchovice 65
262 63 Kamýk nad Vltavou
Kontaktní osoba: Mgr. Barbara Hassová, tel. 722 782 682
Email:barbara@kone-zduchovice.cz
Komise: Zdeněk Hruška, Karel Polák, Ing. David Vacek

Rychnovek, 17. srpna 2022 - ZRUŠENO!!!
Kontakt: Ing. Soňa Zolmanová tel. 604 118 627

Trojanovice, 13. září 2022
Kontaktní osoba: MVDr. P. Havelka, tel. 603 539 455
Email:horses@volny.cz
Ustájení koní v areálu JK Trojanovice
Kontaktní osoba: Lucie Strnadlová, tel. 603 446 181
Komise: MVDr. Vít Holý, Zdeněk Goščík, MVDr. Pavel Havelka

Mnětice, 14. září 2022
U Kapličky 14, 530 02 Pardubice
Kontaktní osoba: Martina Bečková, tel.:603 525 377
Email: schcs@studbookcs.cz
Komise: MVDr. Jindřich Müller, Petr Ticháček, Rudolf Doležal


Újezd, 20. září 2022
Újezd 18
Kontaktní osoba: Dana Kováčová, tel.:602 271 045
Email: kovacova@ujezd-gabreta.cz
Komise: Ing. David Vacek, Zdeněk Hruška, Ing. Dušan Vantroba

Svoboda nad Úpou,  21. září 2022
TJ Krakonoš Trutnov ve Svobodě nad Úpou, 542 24
Kontaktní osoba: Ing. Alexandra Novotná, tel. 773 338 612
Email: pejosova.alex@centrum.cz, ustájení možné
Komise:  Petr Ticháček, Alekos Pejos, MVDr. Jindřich Müller

Mariánské Lázně, 13.9.2022 ČT+CS, 9-10 h.-prezentace
Jezdecký areál Mariánské Lázně 569, Mariánské Lázně, VZK ČT+CS
Kontaktní osoba: Martina Bečková, tel.:603 525 377
Email: schcs@studbookcs.cz

Nové Zámky, 25. září 2022
areál Dvůr Nové Zámky u Litovle
Kontaktní osoba: MVDr. P.Havelka, tel. 603 539 455
Email:horses@volny.cz
Ustájení a ubytování na penzionu Dvůr Nové Zámky, tel. 724 234 605 p. Dostálová
Komise: MVDr. Pavel Havelka, Zdeněk Goščík, Rudolf Jánský

Děpoltovice, 27. září 2022
areál JK Pegas Děpoltovice
Kontaktní osoba: P.Vraná, tel. 603 540 747
Email: Vrana.Petra@seznam.cz


VŠECHNY POTŘEBNÉ DOKUMENTY K VZK 2022 JSOU ZDE. Věnujte prosím pozornost všeobecným pokynům. 
Předvýběr hřebců do plemenitby PK CS - 2022
Přehlídka hřebců (ročník 2019) a výběr do plemenitby se uskuteční 10. března 2022 v areálu Equitana Martinice od 9.00 hodin.

Přihlášky zasílejte do 28. února 2022 na adresu:
Svaz chovatelů Slovenského teplokrevníka v ČR, Heřmánkovice 162, 549 84 Heřmánkovice, nebo na email: schcs@studbookcs.cz.

Součástí přihlášky je kopie Potvrzení o původu, RTG hřebce a protokol o zdravotním stavu hřebce. RTG zasílete prosím emailem nebo na USB flash disku. Neposílejte CD. 

Kompletní informace najdete v dokumentu METODIKA níže, kde je také ke stažení PŘIHLÁŠKA!

 
Akce svazu ve Svržně v roce 2022
Máme tu pro vás první upoutávku na akce, které se konají v roce 2022 ve Svržně ve spolupráci se Svazem chovatelů slovenského teplokrevníka.

V sobotu 13. srpna pořádá spolu se Spolkem chovatelů sportovních koní a Stanicí hřebců Pernarec už poosmé Výstavu hříbat a o den později také Výstavu tříletých klisen. V říjnu se pak můžeme těšit na přehlídku plemeníků (28. října) a VIII. ročník Šampionátu mladých koní ve skoku ve volnosti (29. října).
 

00000126

Slovenský teplokrevník v České republice

Plemenná kniha populace slovenský teplokrevník chovaný v ČR je vedle Českého teplokrevníka druhou plemennou knihou zabývající se šlechtěním teplokrevných koní v České republice. Byla založena v roce 1995 na základě oprávnění Ministerstva zemědělství ČR v rámci znění zákona č. 241/91 Sb., který uznával v České republice dvě vyjmenovaná plemena teplokrevných koní, a to českého teplokrevníka a slovenského teplokrevníka. Proto tedy název slovenský teplokrevník (CS). Od května 2002 vede Plemennou knihu (PK) CS na základě oprávnění Ministerstva zemědělství České republiky uznané chovatelské sdružení Svaz chovatelů CS v ČR, a to podle vlastního Řádu plemenné knihy a Šlechtitelského programu. PK CS je stejně jako PK ČT na území České republiky plnohodnotnou plemennou knihou vedenou podle vlastního schváleného programu.

Hlavním důvodem pro který byla PK CS založena byla snaha nabídnout chovatelům alternativní program šlechtění koní a vnést do šlechtitelského procesu prvek konkurence, který může zcela jistě být zdrojem pokroku. Záměrem je posílení chovatelské soutěživosti a hrdosti, motivace chovatelů a zvětšení prostoru pro uplatnění vlastního názoru chovatele. Slovenský teplokrevník má s českým teplokrevníkem mnoho společného, podobný cíl šlechtění, způsob provádění zkoušek výkonnosti a rovněž i plemenná zvířata hřebce i klisny, z nichž mnohá jsou zapsána v obou PK. Rozdílný je šlechtitelský program, jeho preference a metody používané k dosažení chovného cíle. Zápis klisen do PK CS provádějí inspektoři PK CS . Registraci a označování hříbat provádějí pouze inspektoři PK CS.

Chov koní má mnoho předpokladů k tomu, aby se v podmínkách společné evropské zemědělské politiky stal v České republice dobře prosperujícím odvětvím zemědělské výroby. Doufejme tedy, že nový model organizace šlechtění teplokrevné populace koní v naší zemi povede opravdu ke zdravému soutěžení a ne k šarvátkám a vzájemnému osočování jak je bohužel k naší škodě nezřídkým jevem.